piątek, 26 listopada 2010

Otyłość u psów - jak zapobiegać i nią zwalczyć

Według wielu lekarzy weterynarii otyłość u domowych pupili jest przejawem ignorancji, zaniedbania, a nawet okrucieństwa ich właścicieli. Dość krytyczna uwaga wynika jedynie z troski kondycję i zdrowie zwierząt. Otyłość u psów czy kotów wiąże się z wieloma czynnikami. I tak jak z nadwagą u ludzi, lepiej jej zapobiegać niż leczyć.

Warto podjąć walkę z nadmierną masą zwierząt, aby ograniczyć ryzyko związanych z nią chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia, zapalenia i wczesnego zwyrodnienia stawów oraz nowotworów. Według badań obejmujących populację psów z nadwagą ich średnia długość życia jest krótsza nawet o dwa lata niż u psów o prawidłowej masie. Gorsze rokowanie wiąże się także z częstszą dyskwalifikacją zabiegów, gorszym gojeniem się ran i powikłaniami pooperacyjnymi. Wśród czynników sprzyjających otyłości wymienia się starszy wiek, zabieg kastracji, choroby w tym między innymi niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga. Szczególnie suki mają predyspozycje do przybierania tkanki tłuszczowej, także niektóre rasy np: labradory, jamniki, rottweilery. Jednak najistotniejszy wpływ posiadają rodzaj i ilość karmy oraz aktywności fizyczna.

Za nadwagę przyjmuje się wzrost masy ciała czworonogów do 20%. Jeszcze wyższa masa świadczy o otyłości. Właściciela powinny zaniepokoić symptomy: niewyczuwalne żebra, brak przewężenia w talii, trudności z poruszaniem się, ospałość, płytki oddech, huśtawki nastroju. Należy wtedy wnikliwiej przyjrzeć się żywieniu pupila, składu jego głównych posiłków i przekąsek. Może okazać się, że nasz psiak dokarmiany jest przez resztę członków rodziny, a w jego misce cały czas znajduje się pożywienie. Jeśli nagradzamy psa smakołykami, najlepiej suchą karmą, dzienna porcja posiłku powinna być odpowiednio mniejsza. Ważenie karmy pozwala kontrolować podaż kalorii. Także regularne pomiary wagi psa ułatwią śledzenie postępów kuracji odchudzającej. Utrata masy ciała nie powinna być zbyt drastyczna, zaleca się redukcje koło 1-2%, czyli 0,5-0,8kg tygodniowo. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie dietetycznych karm odchudzających albo samodzielne przygotowywanie posiłków mięsnych z dodatkiem makaronu, ryżu, kasz. Okazuje się skuteczne rozkładanie na kilka mniejszych porcji dziennych racji żywieniowych.

Ważne jest nabranie prawidłowych nawyków, oduczenie psa czy kota żebrania o jedzenie, w zamian zaoferujmy mu zabawę, ruch, głaskanie. Dobre wychowanie psów zakłada także codzienne spacery, które poprawiają rozwój mięśni i funkcję układu krążenia. Stopniowo zwiększana aktywność fizyczna w parze z odpowiednią dietą pozwolą zwierzakowi odzyskać na dłużej dobre samopoczucie, kondycję i zdrowie.

1 komentarz:

  1. Bardzo spodobał się mi opis w jaki sposób można zaradzic nadwadze u psów (jak dotąd mi sie to nie udało) i muszę te metody wypróbowac na swoim pupilku. Od jakiegoś czasu sam prowadze blog o swoim psiaku, zapraszam do odwiedzenia i komentowania mojej strony:

    http://beagliswiat.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń