Koty szczęśliwie doczekały się swojego święta. 17 lutego odbywa się Światowy Dzień Kota, który w Polsce obchodzony jest od 2006 roku.
Od wieków największymi miłośnikami kotów byli Japończycy oraz Egipcjanie. Japońskie maskotki przedstawiające siedzącego kota z podniesioną łapką (Meneki neko) mają zapewniać powodzenie w interesach i w życiu rodzinnym.
Szacunek Egipcjan do tych zwierząt wyrażany był w wierze w boginię miłości i płodności Bastet, przedstawianą jako kobietę z głową kota lub kocicę. Sfinks pod postacią leżącego lwa o twarzy faraona stanowił symbol władzy królewskiej.
Najwyżej wśród najbogatszych kotów świata klasyfikuje się Blacky, który otrzymał w spadku 20 mln dolarów po właścicielu Benie Rea.
Koty choć często unikają wody potrafią dobrze pływać. Azjatycki kot cętkowany przystosował się do polowania również na ryb, wykorzystując zdolności nurkowania nawet na dużych głębokościach.
Najdłużej żyjącym kotem był Granpa Rex, liczący 34 lata.
Koty posiadają trzecią powiekę chroniącą bezpośrednio rogówkę przed wysychaniem. Połowicze zamknięcie jest łatwe do zauważenia w czasie między innymi choroby kota.
Przedstawiciele rodziny kotowatych mają zdolność widzenia stereoskopowego o większym polu widzenia od ludzi. Również różnią się od nas budową siatkówki przez większą ilością pręcików od czopków. Tak zachowany stosunek receptorów wpływa na lepszą ostrość wzroku zwłaszcza nocą, z koleji słabszy odbiór palety barw.
Koty słyną z umiejętności chowania pazurów. Jedynie najszybszy zwierzak lądowy - gepard utracił tą zdolność.
niedziela, 31 maja 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz