środa, 14 września 2011

Najbardziej znane psy w Polsce i na świecie. Prezentacja słynnych psów, które przeszły do historii

Niektóre psy nie tylko za sprawą telewizji czy prasy zyskały sobie zasłużoną popularność. Dzięki swojej odwadze, inteligencji, wyjątkowemu urokowi bądź to nieprzeciętnym zdolnościom na stałe wpisały się na karty historii. Wiele wspaniałych czworonogów zadziwiło ludzi w Polsce i za granicami kraju, dlatego warto przybliżyć choćby część z nich.

Barry - pies ratowniczy żyjący w latach 1800 - 1814. W kwiecie swego wieku służył w schronisku na Przełęczy Świętego Bernarda. Najsłynniejszemu bernardynowi przypisuje się uratowanie ponad 40 osób, które zaginęły i zostały zasypane przez lawiny. Przedstawiciele rasy do dnia dzisiejszego szkoleni są w ratowaniu turystów w górach.



Balto (1922 - 14 marca 1933) - pies zaprzęgowy, który w 1925 w Nome na Alasce uratował życie kilkorga dzieci, chorujących na błonice i zapobiegł szerzącej się epidemii. Lider jednego z dwudziestu zaprzęgów, które wyruszył do odległego o 1600km szpitala po szczepionkę, zasłynął swoją odwagą i inteligencją. Z powodu niesprzyjającej pogodny, gdy wiatr sięgał prędkości 100 km/godz, a mróz -40 stopni Celcjusza nie było możliwość skorzystania z innego rodzaju transportu ani drogą lądową, wodną, ani powietrzną. Szczepionkę powierzono Gunnarowi Kassenowi, właścicielowi zaprzęgu, którego liderem był Balto. W drodze powrotnej Gunnara dotknęła ślepota śnieżna i przez następne 20 godzin mógł polegać tylko na instynkcie Balta. Pies nieomylnie poprowadził do domu. Cała wyprawa wyniosła 1000 kilometrów. Choć na jej pokonanie obliczono trzynaście dni, zaprzęg Balta uporał się z nią w sześć.



Łajka (ros. Лайка) (ok. 1955 – 3 listopada 1957) – nierasowa suczka została 3 listopada 1957 roku wystrzelona na orbitę okołoziemską w radzieckim satelicie Sputnik 2. W założeniach eksperymentu nie przewidywano jej powrotu na Ziemię. Najprawdopodobniej poniosła śmierć po kilku godzinach lotu w wyniku hipertermii. W celach propagandowych do wiadomości publicznej jako przyczynę zgonu podano hipoksję. Jej los przyczynił się do rozwoju badań biomedycznych. Jest najsławniejszym zwierzęciem w erze podboju kosmosu. Przed nią poza atmosferą znalazły się inne organizmy żywe, takie jak nasiona różnych gatunków zbóż wystrzelone w rakiecie V2 w 1946 roku, muszki owocowe wysłane w 1947 roku, a także dwa inne psy Pszczółka i Muszka.



Killer (służbowo Tarmed) - tropiący pies policyjny z Gostynia 7 grudnia 2010 r. wygrał plebiscyt na Psa Bohatera Roku. Wspaniały heros uratował życie dwóch osób, odnajdując na czas zaginionych mężczyzn. Więcej o nim na Killer - polski Pies Bohater Roku 2010



Szarik – słynny owczarek niemiecki wystąpił w serialu telewizyjnym oraz powieści pod tytułem "Czterej pancerni i pies". W fikcyjnych perypetiach odznaczał się męstwem i sprytem, niejednokrotnie ratując załogę "Rudego" przed przeciwnościami losu. W rzeczywistości w postać Szarika wcielały się trzy różne psy. Najczęściej odgrywał jego rolę Trymer, pies milicyjny, który oblał egzamin z tropienia i miał być wycofany ze służby z powodu niskiego wskaźnika agresji, a także psy tej samej rasy Spik oraz Atak.



Cerber (gr. Κέρβερος Kerberos)- najsławniejszy pies w mitologii greckiej. Trzygłowe zwierzę strzegło wejścia do świata zmarłych. Na jego barkach spoczywało nie wpuszczanie do Hadesu żywych i pilnowanie przed wyjściem zmarłych. Według wierzeń Orfeusz udobruchał go śpiewem i grą na lirze, a Sybilla z "Eneidy" Wergiliusza uśpiła ciastkiem z makiem i miodem. Za jego śmierć odpowiada Herakles wypełniając ostatnią z jego dwunastu prac.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz