środa, 7 września 2011

Jak nauczyć psa dawać głos?

Jedną z częściej wpajanych psom komend jest dawanie głosu na polecenie. Opanowanie tej sztuki może wymagać więcej czasu u psów bardziej opornych na naukę oraz przedstawicieli ras słynących ze swojej cichości. Podczas uczenia psa nowej umiejętności dużą rolę odgrywa systematyczność. Nie należy przerywać lekcji, gdyż nasz ulubieniec zapomni nabyty odruch.

Istnieje kilka skutecznych sposobów, by nauczyć psa dawania głosu. W wielu przypadkach sprawdza się metoda ze smakołykiem lub zabawką. Należy wówczas przytrzymać przed psa nosem ulubiony rarytas tak, aby dobrze go widział i wypowiedzieć stanowczo: daj głos. Jeśli szczeknie, nagradzamy go i chwalimy. Nie powinno się nagradzać szczeków nieakceptowanych albo warknięć, gdyż może to utrwalić w pamięci zachowanie niepoprawne. Często kiedy pies wyrywa zabawki czy smakołyki, świadczy to o jego zbyt młodym wieku i byciu jeszcze niegotowym na opanowanie komendy.

Inną metodą sprawdzającą się u psów wyjątkowo cichych, jest nagradzanie przy jakimkolwiek szczeknięciu. Gdy pies wyda z siebie dźwięk, mówi się szybko "daj głos" i wręcza smakołyk. Powtarza się tą formę zachowania przy każdym następnym usłyszeniu psa. Z czasem czworonóg kojarzy daną komendę ze szczeknięciem. Po opanowaniu komendy nie nagradza się już szczekania bez zawołania. Jeśli tego nie dopilnujemy, będziemy mieć w domu psiaka, który wszystkiego będzie domagać się jazgotem. U wyjątkowo milczących psów trzeba sprowokować je do szczekania. Może to być pukanie do drzwi, pokazanie nielubianego przedmioty, jak trąbki czy źle kojarzącej się suszarki do włosów. Kiedy pies zacznie szczekać, od razu mówi się komendę i wręcza smakołyk.

Nie można zapomnieć, że tresura psa wymaga czasu i poświęcenia. Nawet jeśli pies nie wykonuje polecenia, nie każ go krzykiem, izolacją, nie podnoś na niego ręki. Wiele osób martwi się, że ucząc psa komendy "daj głos" wyszkoli się psa nadmiernie hałaśliwego. Nic bardziej mylnego. Tak jak inne sztuczki czy triki ma na celu nauczyć psa posłuszeństwa. Treningi nie dopuszczają, aby pies się nudził i scalają więź z właścicielem. Pozwalają mu także mieć świadomość swojego ciała, uczą utrzymywania równowagi. Dlatego warto szkolić psy od wczesnych dni życia.

Zobacz też:
Jak nauczyć psa dawać głos?
Tresura psa
Jak reagować na gryzienie szczeniaka?
Najcichsze i najbardziej szczekliwe rasy psów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz