środa, 23 czerwca 2010

Prawidłowe żywienie kotów


Każdy właściciel kota z pewnością chciałby, aby jego pupil był zdrowy i w dobrej kondycji, aby mógł się nim cieszyć długie lata bez kłopotów zdrowotnych. Oczywiście długość życia i kondycja zdrowotna zależy od właściwości osobniczych naszego kota, od tego czy go zabezpieczamy przed chorobami zakaźnymi poddając koniecznym szczepieniom, ale również w bardzo dużym stopniu od prawidłowego żywienia. Czy mamy zwykłego buraska, kota syberyjskiego czy "pluszowego" brytyjczyka, kot jest kotem i ma swoje potrzeby żywieniowe.

Prawidłowo żywione kotyPodstawą żywienia kota powinna być sucha karma dobrej jakości, dostosowana do wieku kota, trybu życia, tuszy itp. Jest to zarazem najwygodniejszy sposób karmienia, bo pozwala na pozostawienie karmy w miseczce w większej ilości, bez obawy zepsucia się w ciepłe dni. Ma on również te zaletę, że sucha karma w pewnym stopniu masuje i czyści dziąsła kota, co jest nie bez znaczenia z uwagi na skłonność wielu kotów do zapalenia dziąseł.

Oczywiście można karmić kota bez suchej karmy, dobierając różne produkty do kociego menu, ale odpowiednie zbilansowanie wszystkich składników jest bardzo trudne.
Na rynku jest duży wybór suchych karm, możemy więc bez większych kłopotów znaleźć odpowiednią, radząc się ekspedienta i mając na uwadze, że bardzo tania karma na pewno nie będzie dobrej jakości. Odradzam tanie karmy bo one tylko z pozoru są tanie: nie zabezpieczają wszystkich składników pokarmowych, mogą sprzyjać powstawaniu tzw. syndromu urologicznego ( kłopoty z oddawaniem moczu spowodowane tworzeniem się piasku) który później trzeba leczyć. Kot jest stworzeniem mięsożernym w dużo większym stopniu niż pies, tymczasem w tanich karmach mięsa jest bardzo mało, za to zbyt dużo zbóż, trudno przyswajalnych przez organizm kota. Skład podany na etykiecie wprowadza kupującego w błąd, ponieważ producent takich karm podaje ogólną ilość białka, nie podając ile białka pochodzi z mięsa a ile z roślin.
Aby życie naszego pupila nie było zbyt monotonne, możemy mu sprawić trochę przyjemności podając również inne smakołyki, w zależności od jego upodobań. Karma w puszkach czy saszetkach, która jest również karmą zbilansowaną na pewno będzie mile widziana.

Oprócz tego, możemy podawać następujące produkty:
- mięso surowe: wołowe, końskie, baranie - najlepiej uprzednio zamrożone i rozmrożone
( ochrona przed pasożytami), pokrojone w długie paski
- mięso kurczaka gotowane
- ryby morskie, podroby - gotowane
- ser twarogowy, jogurt lub kefir (mleko krowie niezbyt wskazane), śmietana 12 %,
żółtko (uwaga na dokładne mycie jajka - koty również zarażają się salmonellą)
- kawałeczek masła, trochę oleju (np. z konserwy rybnej)
Ryby, podroby, czerwone mięsa – podajemy nie częściej niż 2 x w tygodniu

Jedzenie podajemy w temperaturze pokojowej
Należy pamiętać o stałym dostępie kota do miseczki z wodą.

Żywienie kotów kastratów – sucha karma powinna być przeznaczona dla kastratów, gdyż ogranicza tycie i chroni układ moczowy ( zabezpiecza przed syndromem urologicznym).

Zobacz też:
Koty Neva Masquerade - hodowla

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz