środa, 16 czerwca 2010

Poznaj rasę - koty syberyjskie


Koty syberyjskie to koty, które zdobywają coraz liczniejszą grupę zwolenników ze względu na piękny wygląd oraz zalety charakteru.

Jest to stosunkowo od niedawna hodowana rasa, należąca do grupy ras naturalnych, tj. ras, których przedstawiciele zostali niewiele zmienieni przez zabiegi hodowlane w stosunku do swych dzikich przodków. Koty syberyjskie zachowały swe pierwotne cechy dzięki odizolowaniu komunistycznego Związku Radzieckiego od kapitalistycznej reszty świata, oraz -ze względów ustrojowych- braku możliwości prowadzenia systematycznej hodowli i selekcji. Dzięki temu, że Matka Natura bez ingerencji człowieka tworzyła tę rasę, kot syberyjski to kot zdrowy, inteligentny, który potrafił przetrwać w trudnych , ekstremalnych warunkach. Mimo, że już wiele pokoleń wiedzie swój żywot w komfortowych warunkach naszych domostw, koty syberyjskie to nadal najzdrowsza z ras.

Kot syberyjskiHistoria kotów syberyjskich jako kotów wystawowych zaczyna się w latach 1986 - 87, kiedy w Rosji rozpoczynają działalność dwa kluby felinologiczne. W r 1990 Radziecka Federacja Felinologiczna rejestruje rasę syberyjską i ustala standard, w r 1996 międzynarodowa organizacja TICA uznaje rasę syberyjską, a rok później FIFe ( Federation Internationale Feline). Do Polski koty syberyjskie dotarły w 1989r, lecz pełnoprawnymi uczestnikami wystaw zostały w styczniu 1998 r.

Wygląd i charakter

Kot syberyjski jest kotem półdługowłosym, silnym i muskularnym, wielkości średniej
do dużej. Jego futro jest typowe dla kotów leśnych: włos okrywowy twardy, błyszczący, na grzbiecie dłuższy, krótszy na karku i barkach , podszerstek , stanowiący o grubości futra , gęsty w porze zimowej, nieznaczny w porze letniej. Ozdobą jest "kołnierz" na szyi i tzw. "portki" oraz puszysty ogon.

Koty syberyjskie to niezwykle przyjazne zwierzęta, bardzo inteligentne, pełne temperamentu, ciekawe świata. W nowym domu szybko przywiązują się do właścicieli, najczęściej wybierają sobie jedną osobę, którą obdarzają wyjątkowym uczuciem. Potrafią towarzyszyć człowiekowi przy jego domowych czynnościach, zagadywać miłym miauczeniem. Są komunikatywne, potrafią w zrozumiały dla człowieka sposób przekazywać swoje potrzeby. Są skore do zabawy, ruchliwe, uwielbiają skakać, spać na wysokich miejscach ( wszak są to koty leśne). Nadają się do przeciętnych powierzchni mieszkalnych, choć w zbyt małych raczej nie będą szczęśliwe. Lubią przebywać na balkonie, werandzie czy wybiegu na wolnym powietrzu. Są doskonałymi towarzyszami dziecięcych zabaw, łatwo zaprzyjaźniają się z innymi zwierzętami. Są przeważnie odważne, nie boją się różnych domowych hałasów. Oczywiście te wszystkie dodatnie cechy charakteru występują u kotów, które od małego wychowują się w przyjaznej kotom atmosferze, są odpowiednio socjalizowane u hodowcy a później trafiają do domów gdzie są kochane i traktowane odpowiednio do swoich kocich potrzeb. Pamiętajmy – kot to inteligentne zwierzę, na którego miłość trzeba sobie zapracować.

Opis rasy koty syberyjskie przygotowany został przez hodowlę Dom Kota

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz