poniedziałek, 1 listopada 2010

Gotowe karmy dla psów z chorobami wewnętrznymi

Psy tak jak ludzie mogą chorować na szereg schorzeń wewnętrznych wymagających leczenia i racjonalnej diety. Żywienie psów po wykryciu choroby internistycznej zwłaszcza nieuleczalnej wiąże się z codzienną koniecznością przestrzegania zaleceń weterynaryjnych w dbaniu o ich kondycję. Coraz więcej firm produkuje karmy dla psów chorujących na cukrzycę, przewlekłe zapalenie trzustki, wątroby, nieżyt jelit. Można dobrać odpowiednią mieszankę stworzoną specjalnie dla alergików. Gotowe karmy dla psów cierpiących na alergię i atopowe zapaleniem skóry zawierają hydrolizowane proteiny pochodzące z jednego rodzaju białka zwierzęcego i maksymalnie dwóch roślinnego, a także kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, pomocne w utrzymaniu zdrowej skóry oraz kojeniu stanów zapalnych. Karmy hipoalergiczne mogą jednak okazać się niewystarczające, przez co konieczne staje się stosowanie diety eliminacyjnej, w celu znalezienia składników nie wywołujących objawów uczulenia u pupila.

Psy z przewlekłą chorobą trzustki, polegającą na zaburzeniu wydzielania soków trawiennych, wymagają prócz diety długotrwałej podaży leków. Sprawdza się sucha karma dla psów z problemami jelitowymi w parze z leczeniem Kreonem, zawierającym enzymy trzustkowe, Hepatilem, wspomagającym odbudowę wątroby i sterydami np. Encortonem. Dobry efekt przynosi terapia żywymi kulturami symbiotycznych bakterii. Nierzadko wymagana jest kuracja antybiotykiem.

Psy mogą chorować także na cukrzycę zarówno insulinozależną jak i insulinoniezależną. Zwierzęta tak jak ludzie z cukrzycą typu pierwszego muszą mieć podawaną w iniekcjach insulinę w dawkach dobranych do pory dnia, objętości posiłku i przewidzianej aktywności fizycznej. Żywienie psa powinno odbywać się o stałych godzinach i być poprzedzone podaniem określonej przez lekarza dawki hormonu. Insulina występuje w preparatach o różnej długości czasu działaniu, jej zadaniem jest obniżanie poziomu glukozy we krwi. Podanie zastrzyku bez późniejszego pokarmu może skutkować groźnym stanem hipoglikemicznym, w skrajnych przypadkach prowadzącym do śpiączki, a nawet śmierci.

Choroby zwierząt nawet przewlekłe i nieuleczalne nie muszą oznaczać dla nich wyroku, jeśli ich właściciele wykażą się odpowiedzialnością oraz dojrzałością. Z pewnością chorujące pieski wymagają większej czujności opiekunów w obserwacji zmiany zachowania swoich pociech i szybszej interwencji weterynaryjnej.

1 komentarz:

  1. CHLEB typu KR-IRL. RACJONALNA dieta dla ssaków, to TAK !!
    24. TEMAT:
    PSY I KOTY, RÓWNIEŻ KONIE, PODOBNIE JAK LUDZIE POWINNY MIEĆ DIETĘ DLA SSAKÓW: *
    Mają trzustkę, oraz wszystkie narządy tak jak człowiek. Odżywiajmy je zatem prawidłowo biologicznie w ramach miłości jaką Je darzymy. Głównym składnikiem diety racjonalnej dla zwierząt powinien być zatem, Chleb typu KR-IRL !! Kluczowym wobec tego jest: Naukowe odkrycie roku 2008/11 (medycyna, biologia). Dotyczy żywienia zarówno człowieka, jak i zwierząt.
    CHLEB. Przepis WZORCOWY wypieku CHLEBA typu KR-IRL (mini chlebki).

    KASZĘ jaglaną __400g. oraz RYŻ biały lub brązowy, również __400g. gotujemy w jednym garnku (pojemność 4,0l.) przez ok. 15 minut. Do gotowania dodajemy 2,5 l. wody.

    PRZYPRAWY TO:
    Sól kamienna nieoczyszczona, również pieprz, kminek, ew. ziała wg uznania. Po zakończeniu gotowania całość pozostawiamy pod przykryciem na ok. 5-10 minut.

    UGOTOWANE KASZA I RYŻ (MASA RAZEM 800 GRAM), WCHŁANIAJĄ WTEDY:
    Całą użytą (2,5l.) do gotowania wodę, co następnie ułatwia formowanie i lepsze klejenie się tzw. mini chlebków. Do tego właśnie zestawu składników (kasza, ryż) dodajemy suchą masę: 150 gram OTRĄB PSZENNYCH i dokładnie mieszamy łyżką. Otręby chłoną wówczas dużo wody, którą uzupełniamy wlewając ok. 0,5 litra przegotowanej wody.

    DUŻĄ ŁYŻKĄ STOŁOWĄ NABIERAMY ZMIESZANĄ MASĘ TJ. KASZĘ Z RYŻEM WRAZ Z OTRĘBAMI:
    Z takiej objętości FORMUJEMY chleb tzw. cienkie mini chlebki (ugniatamy palcami). Kładziemy na papierze do pieczenia, którym uprzednio pokryliśmy powierzchnię blachy. PIECZEMY w piekarniku (temp. 250oC przez ok. 50-60 minut) tj. do momentu uzyskania tzw. przyrumienienia.

    ISTOTNE:
    Wszelkie dodatki np. miód, rodzynki, WYKLUCZONE !! Takie dodatki sprzyjają otyłości i cukrzycy typu 2.

    WYSTARCZY ZAPOZNAĆ SIĘ Z TREŚCIĄ KSIĄŻKI;
    pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.

    Szczegółowa identyfikacja Chleba typu KR-IRL (mini chlebki):
    1. Białko roślinne 10,5%. 2. Tłuszcz roślinny 2,9%. 3. Węglowodany niskie 78,9%. 4. Witaminy: z grupy B (B1, B2, B6, PP), E. 5. Składniki mineralne: fosfor, wapń, magnez, cynk, żelazo i mangan. 6. Błonnik 3,2%.
    7. Woda ok. 5-7%.

    POZIOM CUKRU PO SPOŻYCIU TAKIEGO CHLEBA PRZEZ OK. 4-5 GODZIN UTRZYMUJE SIĘ:
    We krwi w kategoriach zalecane i dozwolone, powodując tym samym trwałe uczucie pełnej sytości (szczególnie ważne w przypadku zwierząt chorych na cukrzycę). Zwierzę odczuwa również ogromną energię, którą wnoszą węglowodany dostarczone w dużej przecież ilości. Witaminy i składniki mineralne, podobnie jak i wszystkie pozostałe składniki są w tym chlebie bezsprzecznie w najlepszym gatunku. Ryż obniża przecież poziom złego-LDL cholesterolu we krwi, o czym powszechnie wiadomo.

    24. TEMAT:
    ENGLISH VERSION_______: http://www.instytutirl.com.pl/index9.php

    OdpowiedzUsuń