niedziela, 28 marca 2010

Prawidłowe żywienie kotów – szukanie odpowiedniej karmy dla kota

Przestrzegając codziennych potrzeb na składniki pokarmowe naszych ulubieńców, pamiętajmy, by żywienie kotów nie stało się monotonne i zniechęcające. Aby zarówno dostarczać odpowiednio zbilansowanej oraz chętnie zjadanej karmy dla kota, nieraz trzeba eksperymentować w produktach różnych marek.

Zdarza się, że dwie karmy dla kota o zbliżonych proporcjach składników odżywczych, należących do różnych firm, wywołują spektakularnie różne działania niepożądane. Zwłaszcza u kotów z alergią i nadwrażliwością na niektóre surowce w pokarmie mogą często wywoływać niepokojące objawy w tym dyspepsję, łysienie. Źle zbilansowana dieta może wpływać na rozwój grzybicy skóry, matowienie futerka, pogorszenie się stanu uzębienia, a nawet zapoczątkowań bakteryjne zapalenie ucha.

W zależności od aktywności zwierzaka codziennie żywienie kotów powinno dostarczać odpowiednią porcję protein, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Pamiętajmy, że przysłowiowi „kanapowcy” i koty po zabiegach sterylizacji mają większą tendencję do tycia, także ich dieta wysokobiałkowa powinna zawierać mniejsze ilości tłuszczy i węglowodanów.

Koty to drapieżniki, powinny zatem codziennie dostawać porcję świeżego, chudego, surowego mięsa w kawałki. Najlepsze jest chude mięso cielęce, wołowe, baranie, królicze i z drobiu. Należy unikać tłustej wieprzowiny i w od czasu do czasu wzbogacać jadłospis rybami. Równie cennym źródłem białka jest mleko. Powinny je pić kocięta oraz ciężarne i karmiące kotki. Jeśli dorosły kot lubi mleko, można także mu je podawać. Pamiętajmy, że niektóre koty źle tolerują mleko i cierpią po nim na biegunkę.

Węglowodany to istotne składniki pokarmowe. Na szczęście wiele kotów nie wybrzydza jeśli chodzi o spożywanie fasoli, marchwi, ogórków, pomidorów. Podajemy je ugotowane np. do pokarmów z mięsem. Niektóre koty lubią także rozdrobnione, zimne ziemniaki.

Jeżeli nasz kot nie grymasi przy miseczce z suchą karmą albo z puszki, możemy śmiało zastępować tradycyjne produkty. Właściwie zbilansowane nie powinny naszym ulubieńcom zaszkodzić. Uwaga! Niektóre choroby np. dróg moczowych mogą być przeciwwskazaniem dla diety składającej się wyłącznie z suchej karmy dla kota.

1 komentarz:

  1. koty nie powinny pić krowiego mleka, jest specjalne mleko dla kotów, podobnie jak nie powinny dostawać żadnych ryb morskich, w ogóle dieta kocia nie musi powinna zawierać żadnych świeżych ryb, wystarczą puszki rybne dla kotów.Z tym świeżym mięsem tez bym nie przesadzała, szczególnie z drobiem. Chude mięso cielęce i wołowe od czasu do czasu, a także wątróbki drobiowe od czasu do czasu wystarczą.

    OdpowiedzUsuń