niedziela, 21 czerwca 2009

Niebezpieczne zwierzęta - 8 najniebezpieczniejszych zwierząt

Śledząc szlak ewolucji konkretnych zwierząt naukowcy starają się potwierdzić tezę, że im bardziej potencjalne ofiary rozwijają umiejętności obrony, tym drapieżnicy kształtują skuteczniejszą technikę ataków - starają się bardziej niebezpieczne. Czasem wydaje się, iż zdolności uśmiercania swoich zdobyczy lub napastników w akcie obrony u niektórych stworzeń, jest aż nadto śmiercionośna. Poniżej znajdziecie według mnie najniebezpieczniejsze zwierzęta świata.

1. Ośmiornica Blue-Ringed. Żywi się krabami i krewetkami, niekiedy rybami. Choć jest zaledwie wielkości piłki golfowej, jest niezwykle niebezpieczna, może w kilka minut swoim jadem zabić 26 dorosłych ludzi. Odtrutka na jej jad nie jest jak dotąd znana, jednak szybko rozpoczęta reanimacja z podłączeniem na całą dobę respiratora, wydaje się uchronić życie przypadkowo zaatakowanego człowieka.

2. Meduza osa morska. Choć żywi się skorupiakami i rybami, każdy z 60 czułków sięgających 5 m meduzy zawiera truciznę wystarczającą do uśmiercenia 60 dorosłych osób.

3. Kobra indyjska. Żywi się drobnymi kręgowcami, zwłaszcza gryzoniami. Często spotykana w pobliżu siedzib ludzkich, do których dociera w poszukiwaniu pożywienia. Dysponuje silnym jadem, składającym się z neurotoksyn. Ukąszenie człowieka może zakończyć się jego śmiercią, jeśli odpowiednio szybko nie zostanie podana surowica.

4. Żarłacz biały, zwany ludojadem. Jest gatunkiem najagresywniejszym z rekinów, niebezpieczny dla człowieka. Rekin biały ma bardzo czuły węch. Potrafi wyczuć jedną kroplę krwi w 115 l wody. Prędkością sięgającą nawet 40 km/h. Żywi się dużymi rybami, żółwiami morskimi, poluje na foki i delfiny.

5. Lew afrykański. Ten wyjątkowy kot żyjący w zorganizowanych grupach socjalnych, zaliczany do tzw. wielkiej piątki Afryki – pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich (słoń, nosorożec, bawół, lew i lampart). Jego wielkość wśród innych kotów ustępuje jedynie tygrysowi. Masywne ciało z czterema potężnymi, silnie umięśnionymi łapami, zakończonymi ostrymi pazurami, wyposażone w silne szczęki jest doskonale przystosowane do powalania i zabijania nawet bardzo dużych zwierząt.
Lew z lwicą


6. Krokodyl różańcowy. Jest największym żyjącym gadem świata. Osiąga długość 10 metrów. Poluje na swe ofiary ptaki, ssaki, w tym także ludzi podobnie jak krokodyl nilowy, czatując zanurzony u wodopojów. Schwytaną zdobycz uśmierca za pomocą ogona oraz topiąc ją. W nocy wychodzi na ląd odchodząc na znaczne odległości od wody atakując każde spotkane zwierzę.

7. Drzewołaz. Ten zamieszkujące tropikalne lasy deszczowe bezogonowy płaz wytwarza toksyczne alkaloidy (pumiliotoksyny), wykorzystywane przez Indian do zatruwania strzał, wydzielane przez gruczoły w ich skórze. Jady te chronią przed drapieżnikami, zaś jaskrawe barwy są ostrzeżeniem dla potencjalnego napastnika. W hodowlach amatorskich po około sześciu miesiącach jad całkowicie zanika (brak pokarmu w postaci mrówek, z których kwasu mlekowego powstają śmiercionośne dla drapieżników alkaloidy).

8. Komar z rodzaju Anopheles (min. widliszek). Jest wektorem malarii przenoszącym ją między osobami chorymi i zdrowymi. Przyczynia się do rozprzestrzeniania najczęstszej na świecie choroby zakaźnej, wywołanej przez pierwotniaki, na którą co roku zachorowuje ponad 220 mln osób, a umiera 1-3 mln (są to głównie dzieci poniżej 5 roku życia z Czarnej Afryki.

Obszar zagrożenia malarycznego


Zdjęcia do posta Niebezpieczne zwierzęta zostały znalezione w internecie gadyyy.webpark.pl/, www.celtnet.org.uk, www.fotopolis.pl.

1 komentarz: