sobota, 26 września 2009

Szynszyle – gryzonie do polubienia

Szynszyle to wdzięczne stworzenia, o których nie mówi się zbyt wiele. A szkoda. Nie wymagają zbyt dużej troski, a na tle innych gryzoni są wyjątkowo piękne. Nie absorbują tyle uwagi opiekunów co kot czy pies, a gdy tylko właściciel poświęci im trochę czasu, są chętne zabaw. Należą do zwierząt nocnych, zatem w dzień odsypiają późnowieczorne harce. Dzięki temu osoby od rana pracujące po południa mogą nacieszyć się ich aktywnym trybem życia. Szynszyle spokojnie wytrzymują kilkudniowe wyjazdy właścicieli, jeżeli tylko zapewni im się odpowiedni zapas pożywienia, wody i pyłku do kąpieli.

Decydując się na zakup szynszyli, warto wcześniej przygotować jej klatkę. Przepiękne pomieszczenia tworzą często sami właściciele. Jednak można nabyć gotową, istotne by była duża oraz wysoka, nie ograniczająca zarówno biegów jak i skoków. Dobór rozmiaru klatki jest niezmiernie ważny, tym bardziej, że może okazać się zbyt mała, gdy najdzie ochota na sprowadzenie dla szynszyli towarzysza. Nikt nie powinien dopuścić do życia tych zwierząt w samotności, która wywołuje u nich apatię, przygnębienie, stres. Szynszyle mają silną potrzebę egzystowania w stadzie. Zatem twórzmy im warunki do bytowania z przedstawicielami ich gatunku albo sami włączajmy się aktywnie w ich rozwój.

Szynszyla w kąpieli

sobota, 19 września 2009

Kabarety o zwierzętach

Grupy kabaretowe, satyrycy najczęściej swoją twórczość poświęcają wątkom politycznymi, w krzywym zwierciadle ukazują tematy plotek o znanych medialnie osobach, prześmiewają aktualne problemy życia codziennego. Tylko od czasu do czasu tworzą skecze o zwierzętach. Na imprezach kabaretowych często w przebraniach odgrywają komiczne role zwierzaków, którym nadają ludzkie cechy i wikłają w groteskowe zdarzenia. Najciekawsze występy w tym temacie według mnie to:

Kabaret Paranienormalni – Mucha i Pająk




Neo-Nówka - Ubojnia




Dno - Zwierzęta



Munio - Krowa łakomczucha



Paranienormalni - Gołębie


piątek, 11 września 2009

Najstarsze rasy psów

Zwolennicy teorii pochodzenia psów od wilków szukali jej potwierdzenia w obserwacji zachowań zwierząt, wykopaliskach, a następnie w pracach porównawczych informacji zakodowanych w DNA. Wyniki badani nad genomem przedstawione w 2004 roku (Science, Vol. 304 "Genetic Structure of the Purebred Domestic Dognajpopularniejszych) wyselekcjonowanych najpopularniejszych 85 z pośród 400 udokumentowanych na świecie ras psów wyodrębniły 15 ras najbardziej zbliżonych genetycznie do wilka.

Psy pierwotne, gdyż tak zaczęto nazywać wyselekcjonowaną grupę w głównej mierze wywodzą się z obszarów Azji oraz można je zaklasyfikować do szpiców. Na liście zwierząt znalazły się między innymi rasy: pies faraona oraz grenlandzki , elkhund szary i czarny, pekińczyk, shih tzu, Syberia husky, terier tybetański,samojed, shar pei, shiba, chart perski oraz afgański, chow chow, Akita, Alaskan malamute, basenji.

Lista budzi jednak kontrowersje. Nie można wykluczyć ingerencję w genom ras podczas krzyżowania psów z wilkami, jak miało miejsce w przypadku Wilczaka czechosłowackiego (Ceskoslovensky Vlcak) czy Saarlooswolfhonda. Należy też zaznaczyć, że badanie objęło zaledwie jedną piątą wszystkich znanych ras psów.

czwartek, 3 września 2009

Polskie rasy psów

Mieszkając na stałe w Polsce, aż wstyd przyznać się do niewiedzy, jakie istnieją polskie rasy psów. FCI, czyli Międzynarodowa Federacja Kynologiczna uznała pięć ras wywodzących się z obszarów naszego kraju. Ich przedstawiciele są doskonale przystosowane do warunków atmosferycznych i środowiskowych obecnych w naszych szerokościach geograficznych. Ponieważ nie cieszą się zbyt wielką popularnością, warto przybliżyć polskie rasy psów.

Polski owczarek nizinny


Polski owczarek podhalański i polski owczarek nizinny należą do psów stróżujących oraz zaganiających. Mimo łagodnej natury, cechują je odwaga, czujność. Szybko przywiązują się do swoich opiekunów i rodziny. Dodatkowo polski owczarek nizinny posiada więcej temperamentu, jest bardziej samodzielny, silniej przywiązany do swego terytorium.

Ogar polski i gończy polski przez lata był doskonałymi towarzyszami myśliwych zwłaszcza podczas polowań na większą zwierzynę. Ich szlachetna budowa ciała budzi respekt. Posiadają świetną orientację w terenie, są nieufne wobec obcych, energiczne. Zarówno ogar jak i gończy to polskie rasy psów, które najchętniej poddają się tresurze.

Chart polski


Chart polski zaklasyfikowany do chartów krótkowłosych był ulubieńcem szlachty polskiej, której często pomagał w polowaniach na zające i wilki. Mimo niepozornie wyglądającej smukłej budowy ciała, jest wyjątkowo wytrzymały zwłaszcza wśród innych chartów. Przedstawiciele rasy są obecnie towarzyszami miłośników joggingów oraz jeździectwa. Ich szybkość można podziwiać na torowych wyścigach chartów i coursingach.